Gamze EÇEN

eSafety Label Sistemine Kayıt

66
eSafety Label Sistemine Kayıt

Tüm etkinlikleri görmek için buraya tıklayın.

eSafety label portalında ana sayfa üzerinde yer alan “Login” sekmesi tıklanıp üyelik işlemleri bölümüne girilir. Bu portal üzerinde şu an itibarı ile Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Bu yüzden tüm süreç seçilen dile göre işleyecektir.

Login sekmesinden ekrana EUN ID login bölümü gelecektir. Daha önce European SchoolNet üzerinden bir şifre alındıysa aynı şifre burada da kullanılabilir. Eğer alınmadıysa, ilk defa üyelik gerçekleşecek ise “Create an account” tıklanır.

Register (Kayıt) aşaması oldukça kolaydır. Username (Kullanıcı adı) bölümüne takma isim veya en kolay akılda kalacak haliyle ad ve soyad Türkçe karakter kullanılmadan bitişik yazılır. “First name” bölümüne ad, “Family name” bölümüne soyad yazılır. “Email” bölüne elektronik posta, “Password” bölümüne alfanumerik yani harf ve sayılardan oluşan mümkünse 8 haneli bir şifre belirlenerek yazılır.

reCaptcha yeni nesil güvenlik anahtarıdır. “I’am not a robot” butonu tıklanır. Ekrana gelen soruya uygun resimler tıklanarak güvenlik aşaması geçilir.

Son olarak “I declare that I have read and accept the EUN Partnership AISBL legal statements and privacy policy” butonu tıklanır. “Submit” yani gönder butonuna tıklanarak üyelik giriş işlemi başlatılır.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra ekrana “User profile” kullanıcı profili bölümü gelir. Bu bölüme tıklanarak kullanıcı bilgileri bölümüne gidilir.

Kullanıcı bilgileri bölümü açıldığı zaman sol üst tarafta bulunan “Edit profile” profili düzenle sekmesi tıklanır.

Yeni açılan pencerede detaylı profil düzenleme sayfası açılır. Kullanıcı isminin yanında bulunan “Edit” yazısına tıklanarak detay profil sayfasına geçilir.

Bu aşamada “Salutation” selamlama bölümüne bay, bayan benzeri ön tanımlama yazılır. “First name” ad, “Family name” soyad otomatik olarak ekrana gelir. “Country” bölümünden ülke seçilir. “Mother tongue” bölümünden ise anadil seçilir. “Other spoken languages” diğer konuşulan diller bölümünden istenirse farklı dilde eklenebilir. “Describe yourself” kullanıcının kendi hakkında kısa bir öz geçmiş yazma bölümüdür. “Website” bölümüne okul web adresi yazılır.

I would like to receive news or invitations from European Schoolnet” Avrupa okul ağı ile ilgili haberleri almak isterim butonu tıklanması tavsiye edilir.

Submit” yani gönder butonuna tıklanarak üyelik bilgileri güncelleme işlemi tamamlanır.

Tekrar profili düzenle bölümüne gelinir. Bu noktada “My organisations” organizasyonlarım bölümünün altında “Add” ekle kelimesinin üzerine gelinerek tıklanır.

Açılan pencerede “Select your organisation” organizasyonunuzu seçin penceresi çıkacaktır. “Country” bölümünden ülke adı, “Region” bölümünden şehir, “Town” bölümünden ilçe adı seçilir. Daha sonra bu ilçede kayıtlı okulların listesi otomatik olarak açılacaktır.

Eğer kullanıcının okulu açılan seçeneklerde gözüküyorsa o okulun yanında bulunan “This is my organisation” ifadesi tıklanır ve okul kullanıcı profiline eklenir. Eğer kullanıcı okul ismini bulamıyor veya ilk defa kayıt oluyorsa “I did not see my organisation in the list” yani bu listede okulumu göremedim/bulamadım butonunu tıklayıp okulunu kayıt etmek zorundadır.

Yeni okul eklemek:

Official institution name” okulun resmi adıdır. “Address” okulun adresidir. “Town” okulun bulunduğu ilçedir. “Post code” okulun adresine bağlı posta kodudur. “Country” okulun bulunduğu ülkedir. “Region” okulun bulunduğu ilçedir. “Website” bu alana okul web sayfasının ismi yazılmalıdır. “Number of pupils” bu alana okuldaki öğrenci sayısı yazılmalıdır. “Minimum age of pupils” bu alana en küçük öğrenci yaş grubu girilmelidir. “Maximum age of pupils” bu alana en büyük öğrenci yaş grubu girilmelidir. “Telephone” okulun telefon numarası numaranın başına +90 getirilerek yazılmalıdır. “Email” okulun resmi elektronik posta adresi yazılmalıdır. “Fax” okulun var ise fax numarası numaranın başına +90 getirilerek yazılmalıdır.

Area” bölümünden okulun bulunduğu alan seçilmelidir. Genel olarak “Urban” kentsel seçeneği tercih edilir. “Specialisation” uzmanlaşma alanından okulun nitelikleri işaretlenir. İstenilirse birden fazla seçenek işaretlenebilir. “Sector” kısmından okulun “Private” özel mi yoksa “Public” devlet okulumu olduğu tercih edilebilir. “Description” açıklama kısmında okul ile ilgili ek bilgiler verilebilir. “About what you do” kısmı kullanıcının okulda hangi unvanı taşıdığına ilişkindir. “Role” bölümünden kullanıcının resmi görevi seçilir.

Submit changes” yani değişiklikleri gönder butonuna tıklanarak üyelik bilgileri güncelleme işlemi tamamlanır.

Kaynak: http://etwinningonline.eba.gov.tr/lesson/modul-4-esafety-label-sistemine-kayit/ adresinden alınmıştır.

Tüm etkinlikleri görmek için buraya tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2020 | Gamze EÇEN
Sitede yayımlanan içeriğin kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır. Kaynaksız kullanımın tespit edilmesi durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.
DMCA.com Protection Status